Alt Text

Vilka är vi?

Vi är unga storstadsbor som tror på ett mer jämlikt samhälle. Vi kämpar mot rasism, för feminism, mot klimatförändringar och ökad rättvisa. Vi är övertygade om att jämlika samhällen är bättre samhällen för alla.

Du vet, common sense stuff.

Eller hur, jag håller med!

Kunskap är makt!

I SSU tror vi att den som vet mest får påverka mest. Därför erbjuder vi våra medlemmar många utbildningar för att vi ska vara mest kunniga i debatten. I allt från ekonomi till miljöpolitik, vi vill ha de smartaste lösningarna baserad på forskning och erfarenhet.

Vill du ha makt?

Alt Text

Nära dig

Är du nyfiken på SSU?

SSU är ditt verktyg för att påverka samhället runt omkring dig. Vill du veta var du kan engagera dig i SSU lokalt?

SSU nära dig

Alt Text

Personal

Vi finns här för nyfikna, medlemmar och andra organisationer som vill ha hjälp eller information om vårt SSU-distrikt!


Patrik Khosravi

Patrik Khosravi,
Försteombudsman
070-835 75 11
patrik.khosravi@ssu.se

Ebba Grape

Ebba Grape,
Ombudsman
070-835 75 14
ebba.grape@ssu.se

Sara Khatemi

Sara Khatemi,
Ombudsman
070-835 75 16
sara.khatemi@ssu.se

Oscar Cederlund Fridell

Oscar Cederlund Fridell,
Ombudsman
oscar.fridell@ssu.se

Makram Ben Khalifa

Makram Ben Khalifa,
Ombudsman
makram.ben@ssu.se


Distriktsstyrelse

Distriktstyrelsen är distriktets högsta beslutande organ mellan distriktårskongresserna. Vi finns här för medlemmar och andra intresserade av hur distriktet leds.

Alva Dahn

Alva Dahn,
Ordförande
070-835 75 12
alva.dahn@ssu.se

Fredrik Johansson

Fredrik Johansson,
Vice-ordförande och ansvarig för organisationsfrågor.
fredrik_johansson1992@hotmail.com

Thomas Vakili

Thomas Vakili,
Kassör
thomas@vakili.net

Rassoul Pourassad

Rassoul Pourassad,
Studieledare, kampanjledare, personalansvarig och ansvarig för påverkansarbete
rassoul@pourassad.com

Maria Sayeler

Maria Sayeler,
Jämställdhetsansvarig
maria.sayeler@gmail.com

Tania Braimok

Tania Braimok,
Internationell ledare
tania.braimok@gmail.com

Matilda Apelman

Matilda Apelman,
Facklig ledare
matilda.apelman@gmail.com

Fanny Prager

Fanny Prager,
Ansvarig för S-studenter
fannyprager@gmail.com

Petter Edler

Petter Edler,
Ledamot
petteredler@gmail.com

Shahin Khosravi

Shahin Khosravi,
Ledamot
shahin_k@live.se

Firel Danho

Firel Danho,
Ledamot
firel.danho@hotmail.com

Emil Wiström

Emil Wiström,
Ledamot
emil.w08@hotmail.com

Sofia Fanberg

Sofia Fanberg,
Ansvarig utgivare Magasin 08
sofiafanberg@hotmail.com

 

Kontakta oss.

Vet du inte vem du borde prata med? Ring, maila, skicka ugglepost eller röksignaler, så löser vi det!
Du kan också hitta var vi finns på vår karta (scrolla ned lite bara).

  • lenet@ssu.se
  • 08-791 11 90
  • Sveavägen 68

Kontakt

Hitta oss.

Hälsa på oss, så hjälper vi dig bäst vi kan!



lenetHem