Alt Text

Vilka är vi?

Vi är unga storstadsbor som tror på ett mer jämlikt samhälle. Vi kämpar mot rasism, för feminism, mot klimatförändringar och ökad rättvisa. Vi är övertygade om att jämlika samhällen är bättre samhällen för alla.

Du vet, common sense stuff.

Eller hur, jag håller med!

Kunskap är makt!

I SSU tror vi att den som vet mest får påverka mest. Därför erbjuder vi våra medlemmar många utbildningar för att vi ska vara mest kunniga i debatten. I allt från ekonomi till miljöpolitik, vi vill ha de smartaste lösningarna baserad på forskning och erfarenhet.

Vill du ha makt?

Alt Text

Nära dig

Är du nyfiken på SSU?

SSU är ditt verktyg för att påverka samhället runt omkring dig. Vill du veta var du kan engagera dig i SSU lokalt?

SSU nära dig

Alt Text

Personal

Vi finns här för nyfikna, medlemmar och andra organisationer som vill ha hjälp eller information om vårt SSU-distrikt!


Distriktsstyrelse

Distriktstyrelsen är distriktets högsta beslutande organ mellan distriktårskongresserna. Vi finns här för medlemmar och andra intresserade av hur distriktet leds.

Jesper Lindholm

Jesper Lindholm,
Ordförande
070-835 75 12
jesper.lindholm@ssu.se

Amira El-Bidawi

Amira El-Bidawi,
Kassör
amira.elbidawi@gmail.com

Bim Eriksson

Bim Eriksson,
Vice ordförande, personal- & jämställdhetsansvarig
bim.camilla@gmail.com

Rassoul Pourassad

Rassoul Pourassad,
Kampanjledare
rassoul@pourassad.com

Abraham Halef

Abraham Halef,
Ledamot
abraham.halef@gmail.com

Alva Dahn

Alva Dahn,
Ledamot
alvadahn@gmail.com

Ayla Eftekhari

Ayla Eftekhari,
Ledamot
ayla.eftekhari@outlook.com

Claes Melkersson

Claes Melkersson,
Ledamot & Facklig ledare
claes.melkersson@hotmail.se

Katarina Roa Godoy

Katarina Roa Godoy,
Ledamot
katarina.roa@gmail.com

Fredrik Johansson

Fredrik Johansson,
Ledamot
fredrik_johansson1992@hotmail.com

Jonatan Andersson

Jonatan Andersson,
Ledamot
jonatandersson@gmail.com

Nadja Yusuf

Nadja Yusuf,
Ledamot
nadja_yusuf@hotmail.com

Thomas Vakili

Thomas Vakili,
Ledamot
thomas@vakili.net

Kontakta oss.

Vet du inte vem du borde prata med? Ring, maila, skicka ugglepost eller röksignaler, så löser vi det!
Du kan också hitta var vi finns på vår karta (scrolla ned lite bara).

  • lenet@ssu.se
  • 08-791 11 90
  • Sveavägen 68

Kontakt

Hitta oss.

Hälsa på oss, så hjälper vi dig bäst vi kan!



lenetHem