Alt Text

Vilka är vi?

Vi är unga storstadsbor som tror på ett mer jämlikt samhälle. Vi kämpar mot rasism, för feminism, mot klimatförändringar och ökad rättvisa. Vi är övertygade om att jämlika samhällen är bättre samhällen för alla.

Du vet, common sense stuff.

Eller hur, jag håller med!

Kunskap är makt!

I SSU tror vi att den som vet mest får påverka mest. Därför erbjuder vi våra medlemmar många utbildningar för att vi ska vara mest kunniga i debatten. I allt från ekonomi till miljöpolitik, vi vill ha de smartaste lösningarna baserad på forskning och erfarenhet.

Vill du ha makt?

Alt Text

Nära dig

Är du nyfiken på SSU?

SSU är ditt verktyg för att påverka samhället runt omkring dig. Vill du veta var du kan engagera dig i SSU lokalt?

SSU nära dig

Alt Text

Personal

Vi finns här för nyfikna, medlemmar och andra organisationer som vill ha hjälp eller information om vårt SSU-distrikt!


Patrik Khosravi

Patrik Khosravi,
Försteombudsman
070-835 75 11
patrik.khosravi@ssu.se

Ebba Grape

Ebba Grape,
Ombudsman – Kommunikation och organisation
070-835 75 14
ebba.grape@ssu.se

Sara Khatemi

Sara Khatemi,
Ombudsman – Kampanj
070-835 75 16
sara.khatemi@ssu.se

Oscar Cederlund Fridell

Oscar Cederlund Fridell,
Ombudsman – Studier och organisation
070-835 75 17
oscar.fridell@ssu.se


Distriktsstyrelse

Distriktstyrelsen är distriktets högsta beslutande organ mellan distriktårskongresserna. Vi finns här för medlemmar och andra intresserade av hur distriktet leds.

Alva Dahn

Alva Dahn,
Ordförande
070-835 75 12
alva.dahn@ssu.se

Makram Ben

Makram Ben Dharir,
Vice ordförande och personalansvarig

Thomas Vakili

Thomas Vakili,
Kassör
thomas@vakili.net

Esma Yagci

Esma Yagci,
Vice kassör

 

Petter Edler

Petter Edler,
Sammankallande för organisationsenheten

 

Fanny Prager

Fanny Prager,
Studieledare
fannyprager@gmail.com

Semsem Abdiaziz

Samsam Abdiaziz Ahmed,
Sammankallande påverkansenheten

Shahin Khosravi

Shahin Khosravi,
Internationell ledare
shahin_k@live.se

Zandra Michal,
Facklig ledare

Andreas Andersson

Andreas Andersson,
Ledamot

Martin Persson

Martin Persson,
Ledamot

 

Kontakta oss.

Vet du inte vem du borde prata med? Ring, maila, skicka ugglepost eller röksignaler, så löser vi det!
Du kan också hitta var vi finns på vår karta (scrolla ned lite bara).

  • lenet@ssu.se
  • 08-791 11 90
  • Sveavägen 68

Kontakt

Hitta oss.

Hälsa på oss, så hjälper vi dig bäst vi kan!



lenetHem